NVMe – jeszcze szybszy Flash

NVMe – jeszcze szybszy Flash

Czym właściwie jest NVMe?

NVMe (nieulotna pamięć ekspresowa) jest nowym protokołem transportowym i dostępowym storage dla pamięci typu flash i dysków SSD nowej gerenacji. Zapewnia on na większą przepustowośćw danych i niższy czas odpowiedzi dla każdego typu workloadu.

Coraz bardziej złożone i wymagające aplikacje jakie obecnie powstają, zarówno konsumenkie i biznesowe, potrzebują coraz krótszych czasów reakcji.

Chcąc zapewnić najwyższą przepustowość przy niskich opóźnieniach, protokół NVMe uzyskuje łączy się z pamięcią flash za pośrednictwem magistrali PCI Express (PCIe), która obsługuje dziesiątki tysięcy równoległych kolejek poleceń.
Jest więć znacznie szybsza niż klasyczna architektura flash i tradycyjne dyski twarde, które ograniczone są do pojedynczej kolejki poleceń.

NVMe wykorzystuje pamięć nieulotną we wszystkich rodzajach środowisk obliczeniowych. Jest to rozwiązanie przyszłościowe, gotowe do prazy z jeszcze nie wynalezionymi technologiami pamięci.

Przewaga NVMe w storage

NVMe jest ważną nowością dla pamięci enterprise, ponieważ oszczędza czas.
W przeciwieństwie do protokołów, powstałych w dniach talerzowych dysków twardych, NVMe wykorzystuje nie tylko możliwości samej pamięci flash, ale również osiągi dzisiejszych wielordzeniowych procesorów i wielogigabajtowych pamięci RAM.
Protokół ten używa także usprewnionych zestawów poleceń aby efektywniej analizować manipulować danymi.nymi.

NVMe jest już stosowane w środowiskach gdzie ważna jest każda mikrosekunda, takich jak finanse, sztuczna inteligencja (AI), uczenie maszynowe (ML), big data czy DevOps.

NVMe over Fabrics (NVMe-oF)

NVMe to nie tylko szybsza pamięć flash – to także kompleksowy standard, umożliwiający wydajniejszy transport danych między systemami pamięci masowej i serwerami.

NVMe over Fabrics rozszerza możliwości NVMe w zakresie wydajności i opóźnień w sieciach takich jak Ethernet, Fibre Channel i InfiniBand.
Dostarcza więcej IOPS i mniejsze opóźnienia przez całą sieci Data Fabric do pamięci masowej.

NVMe over Fibre Channel (NVMe/FC)

Dzięki niedawnemu wydaniu NetApp®ONTAP® platforma zapewnia obsługę NVMe przez Fibre Channel.

Wiele przedsiębiorstw zbudowało całą infrastrukturę wokół FC ze względu na swoją wydajność i niezawodność, a także wsparcie dla strefowania i usług nazw.

Aplikacje takie jak bazy danych działają znacznie szybciej, gdy używają protokołu NVMe / FC w porównaniu z FCP (protokół SCSI z bazowym połączeniem Fibre Channel). Ruch ONTAP NVMe / FC może współistnieć z ruchem FCP na tym samym łączu Fibre Channel, więc łatwo jest rozpocząć pracę z NVMe/FC.

Share this post