Dzięki użyciu SnapMirror możemy replikować dane między dwoma urządzeniami typu NetApp FAS – dwoma lokalizacjami. Co ważne replikacja w NetApp może odbywać się nie tylko po FC, ale również po TCP/IP. W obecnym systemie ONTAP, technologia SnapMirror działa jako replikacja asynchroniczna.
Natomiast replikacja synchroniczna możliwa jest do uzyskania za pomocą technologii NetApp MetroCluster, która jednak różni się od SnapMirror zasadą działania.
Dlaczego warto mieć dodatkową macierz z replikacją?
Druga macierz nie jest jedynie repozytorium kopii zapasowych.
Istnieje wiele scenariuszy, gdzie możemy użyć drugiej macierzy. Przykładowo może to być:
- tworzenie tworzenia kopii (replik) do celów odtwarzania danych po awarii (tzw. “DR” – Disaster Recovery)
- aby odciążyć procesy tworzenia kopii zapasowych taśm z systemu podstawowego
- w celu dystrybucji danych do innych lokalizacji
- do tworzenia klonów (tylko do odczytu bądź również zapisu) dla środowisk testowych i programistycznych za pomocą tecnologii FlexClone®
- replikacja w Netapp pozwala również wykonywać klasyczny mirror swoich systemów podstawowych i następnie tworzyć kopie NetApp Snapshot™ na systemach dodatkowych.
Takie podejście oszczędza znaczną przestrzeń w systemach podstawowych przy zachowaniu systemu pomocniczego, który może być bezpiecznym miejscem docelowym DR.
Co ważne – replikacja może odbywać się między urządzeniami różnego typu. Przykładowo macierz główna może mieć bardzo szybkie dyski SSD, natomiast macierz backupowa, może posiadać przestrzeń na tańszych dyskach HDD.
Więcej o funkcjonalności Snap Mirror w ulotce
Jeśli posiadasz już macierz a chiałbyś przetestować SnapMirror przed zakupem zachęcamy do skorzystania z niezobowiązujących testów.
Dostarczymy demo, pomoże skonfigurować i przetestować rozwiązanie replikacji – zadzwoń do nas na 12 44 66 780.
Jakie są rodzaje replikacji?
Replikacja synchroniczna
Zapis następuje na macierz w jednej lokalizaci, następnie dane są replikowane na drugą macierz. W momencie gdy dane zostały zapisane następuje odpowiedź – potwierdzenie do serwera. Ten rodzaj replikacji daje nam idealnie spójną replikację, lecz czas replikacji odbija się na wydajności. Maksymalny dystans pomiędzy macierzami 50-100 km.
Replikacja semi-synchorniczna
Zapis danych następuja na obu macierzach, lecz potwierdzenie do serwera wysyłane jest w momencie gdy dane zostały zapisane na pierwszej macierzy.
Replikacja asynchroniczna
Repliakcja pozwalająca na ustawienie co ile minut/godzin ma następować synchornizacja danych. W tym przypadku nie ma znaczenia odległość między macierzami.
Jak działa replikacja w NetApp?
Rozwiązania NetApp znane są z efektywnego wykorzystania przestrzeni dyskowej z zastosowaniem kompresji i deduplikacji. Pozwala ona w znaczącym stopniu ograniczyć ilość danych na dyskach.
Te same funkcjonalności współdziałają z procesem replikacji. Zapewniają one optymalne wykorzystanie łącza i błyskawiczną transmisję, wyłącznie zmienionych danych.
Całym procesem replikacji krytycznych zasobów, możemy zarządzać oprogramowaniem NetApp SnapCenter. Narzędzie to umożliwia wykonanie spójnych kopii danych, dla: VMware, MS SQL, SAP, Oracle, Sharepoint czy Exchange.
SnapCenter umożliwia również łatwe oraz skuteczne odzyskanie sprawności aplikacji i systemów po awarii.
Replikacje jest możliwa również z macierzy fizycznej do macierzy wirtualnej ONTAP. Możemy uruchamiać je zarówno we własnym środowisku, jak też u dowolnego dostawcy chmurowego (np. Microsoft, Google Cloud czy Amazon).