Snapshoty NetApp – seria FAS

Snapshoty NetApp – seria FAS

NetApp Snapshot – to oprogramowanie do wykonywania kopii danych w czasie (tzw. migawki), wykonane błyskawicznie, bez wpływu na wydajność i wykorzystujące minimalną przestrzeń dyskową. Jest to jedna z podstawowych technologii systemu ONTAP.

“Snapshot” – pojęcie to można najłatwiej zdefiniować jako kopia danych w czasie. Czyli jak zdjęcie leżących na stole dokumentów, migawka – z angielskiego Snapshot.

Opatentowane oprogramowanie jest najbardziej funkcjonalnym systemem kopiowania danych, umożliwiającym zabezpieczenie danych bez wpływu na wydajność i przy minimalnym zapotrzebowaniu na powierzchnię dyskową.

Technologia snapshotów umożliwia łatwe wykonanie kopii danych w czasie, która może posłużyć do zabezpieczenia danych – od pojedynczych plików, aż po kompletne rozwiązania DR (Disaster Recovery). Możliwe jest wykonanie do 255 kopii per wolumen.

Na każdym wolumenie można wykonać w trybie on-line, do 255 snapshotów. W razie potrzeby możemy za pomocą oprogramowania SnapRestore w ciągu dosłownie kilku sekund odzyskać jeden z nich bez utraty miejsca i wydajności, a wraz SnapVault i SnapMirror ułatwia replikację i przywracanie danych z innej lokalizacji.

Jak działają snapshoty?

1a – Migawka danych zostaje pierwotnie wykonana. Dane nie zostają zapisane w nowym miejscu (nie są wykopiowane), a jedynie zapisany jest wskaźnik do nich (analogicznie jak wykonywany jest np. skrót do apliakcji na pulpicie komputera).
1b – W pliku zmieniły się dane, jest nowy blok. Wskaźnik w pliku jest aktualizowany, ale wskaźnik migawki nadal wskazuje na stary blok, dzięki czemu możemy w razie potrzeby ze snapshotu powrócić do poprzedniego stanu danych.
1c – Zrobiona zostaje kolejna migawka i teraz mamy dostęp do trzech wersji danych (jednej obecnej i dwóch snapshotów – wersji historycznych), co najważniejsze bez zajmowania miejsca na dysku.

Snapshoty a wydajność

Snapshoty mogą być wykonywane nawet podczas działania aplikacji, w czasie krótszym niż sekunda. Nie ma znaczenia jak duży jest wolumen, ani jak mocno obciążony jest w danym momencie system.

Poniżej wykres wydajności NetApp w porównaniu z macierzą EMC CX-80 (żródło VeriTest):
netapp snapshop performance
Jak widać na wykresie wydajność macierzy nie zmienia się mimo wykonywania wielu snapshotów.

Integracja snapshotów z Windows

Posiadając systemy Microsoft Windows Server możemy skorzystać z integracji z Volume Shadow Copy (VSS).

Snapshoty maszyn wirtualnych

Możliwe jest też użycie snapshotów do wykonywania kopii maszyn wirtualnych

 

Ulotka PDF po angielsku.

Share this post