Snapshoty NetApp – seria FAS
NetApp Snapshot – to oprogramowanie do wykonywania kopii danych w czasie (tzw. migawki), wykonane błyskawicznie, bez wpływu na wydajność i wykorzystujące minimalną przestrzeń dyskową. Jest to jedna z podstawowych technologii systemu ONTAP.
“Snapshot” – pojęcie to można najłatwiej zdefiniować jako kopia danych w czasie. Czyli jak zdjęcie leżących na stole dokumentów, migawka – z angielskiego Snapshot.
Opatentowane oprogramowanie jest najbardziej funkcjonalnym systemem kopiowania danych, umożliwiającym zabezpieczenie danych bez wpływu na wydajność i przy minimalnym zapotrzebowaniu na powierzchnię dyskową.
Technologia snapshotów umożliwia łatwe wykonanie kopii danych w czasie, która może posłużyć do zabezpieczenia danych – od pojedynczych plików, aż po kompletne rozwiązania DR (Disaster Recovery). Możliwe jest wykonanie do 255 kopii per wolumen.
Na każdym wolumenie można wykonać w trybie on-line, do 255 snapshotów. W razie potrzeby możemy za pomocą oprogramowania SnapRestore w ciągu dosłownie kilku sekund odzyskać jeden z nich bez utraty miejsca i wydajności, a wraz SnapVault i SnapMirror ułatwia replikację i przywracanie danych z innej lokalizacji.
Jak działają snapshoty?
1a – Migawka danych zostaje pierwotnie wykonana. Dane nie zostają zapisane w nowym miejscu (nie są wykopiowane), a jedynie zapisany jest wskaźnik do nich (analogicznie jak wykonywany jest np. skrót do apliakcji na pulpicie komputera).
1b – W pliku zmieniły się dane, jest nowy blok. Wskaźnik w pliku jest aktualizowany, ale wskaźnik migawki nadal wskazuje na stary blok, dzięki czemu możemy w razie potrzeby ze snapshotu powrócić do poprzedniego stanu danych.
1c – Zrobiona zostaje kolejna migawka i teraz mamy dostęp do trzech wersji danych (jednej obecnej i dwóch snapshotów – wersji historycznych), co najważniejsze bez zajmowania miejsca na dysku.
Snapshoty a wydajność
Snapshoty mogą być wykonywane nawet podczas działania aplikacji, w czasie krótszym niż sekunda. Nie ma znaczenia jak duży jest wolumen, ani jak mocno obciążony jest w danym momencie system.
Poniżej wykres wydajności NetApp w porównaniu z macierzą EMC CX-80 (żródło VeriTest):
Jak widać na wykresie wydajność macierzy nie zmienia się mimo wykonywania wielu snapshotów.
Integracja snapshotów z Windows
Posiadając systemy Microsoft Windows Server możemy skorzystać z integracji z Volume Shadow Copy (VSS).
Snapshoty maszyn wirtualnych
Możliwe jest też użycie snapshotów do wykonywania kopii maszyn wirtualnych
- w VMware, za pomocą wtyczki VMware Storage Console (VSC),
zobacz też PDF: Managing VMware Disaster Recovery for ONTAP Systems - w Hyper-V, za pomocą SnapManager for Hyper-V
- w Citrix XenServer, z użyciem SnapCreator i Citrix XenServer plug-in
Ulotka PDF po angielsku.