Citrix XenServer 5.6 + NetApp

Citrix XenServer 5.6 + NetApp

Chcąc w pełni wykorzystać zalety jakie niesie ze sobą wirtualizacja – takie jak High Availability (HA) oraz XenMotion (przenoszenie maszyn wirtualnych pomiędzy fizycznymi serwerami) musimy skorzystać z zewnętrznej pamięci masowej, takiej jak np. macierze NetApp.

Dzięki zaawansowanej integracji technologii NetApp i Citrix administracja oboma systemami staje się znacznie uproszczona.

Zarządzanie przestrzenią

StorageLink jest technologią oferowaną w komercyjnych wersjach XenServera. Stanowi on pomost pomiędzy XenServerem a macierzą NetApp. System ten może również działać równolegle wraz z innymi komponentami takimi jak Workload Balancing i Workflow Studio.

Po podłączeniu NetAppa do XenServera z pomocą StorageLinka dane mogą być przesyłane za pomocą iSCSI lub łączem światłowodowym Fibre Channel.

Dzięki temu iż LUNy widoczne są w XenServerze jako obrazy VDI istnieje mapowanie jeden-do-jednego pomiędzy dyskiem wirtualnej maszyny w środowusku XenServer i warstwą danych w NetApp, co ilustruje poniższy schemat:

Pozwala to na dużo łatwiejszą integrację z istniejącymi fizycznymi hostami oraz narządziami, które dotychczas operowały na poziomie samych LUNów.

Współdzielony NAS z użyciem NFS

 

XenServer wspiera współdzielony dostęp do wirtualnych dysków (VD) wyeksportowanych jako NFS v3 poprzez TCP/IP bazowany na formacie Microsoft VHD.

Obrazy VDI przetrzymywane na NFS “rosną” wraz z wzrostem maszyn wirtualnych (VM), dzięki czemu nie używana część wirtualnych dysków nie zużywa przestrzeni macierzy.

Niesie to znaczne korzyści, ponieważ pliki VM zajmują tylko tyle miejsca na NFSie jakie jest rzeczywiście wymagane. Jeśli dany dyski VDI ma np. 100 GB przesrzeni, która jest przeznaczona na nowe maszyny wirtualne i zainstalowaniu systemu, to plik VDI tylko odzwierciedla wielkość danych systemu operacyjnego, które zostały faktycznie zapisane na dysku, a nie zajmuje całych 100 GB.

 

Dodatkowe materiały

Do pobrania: Citrix XenServer 5.6 and NetApp Strage Best Practicies.

Polecamy również wcześniejszy artykuł: 

Share this post