Dynamic Disk Pools – DDP

Dynamic Disk Pools – DDP

DDP (Dynamic Disk Pool) to alternatywny system RAID, który może być użyty w macierz NetApp E-series
(w macierzach FAS mamy do dyspozycji RAID4 oraz RAID-DP).

DDP posiada architekturę nowej generacji, która minimalizuje skutki awarii dysku, a powrót systemu do kondycji przed awarią jest aż do ośmiu razy szybszy niż w tradycyjnym RAID-6.

Przykład:
Odbudowa po awarii dysku o pojemności 3 TB trwa:
– aż cztery i pół … dnia w tradycyjnym RAID 6
– tylko 96 minut w DDP

DDP_signati

DDP zarządza dystrybucją danych, informacjami o parzystości oraz dyskami spare w całej puli dysków. Jego inteligentny algorytm (siedem patentów) określa, które dyski mają być używane do przechowywania określonego segmentu, zapewniając pełną ochronę danych.

Technologia dynamicznej odbudowy DDP wykorzystuje każdy dysk w puli do odbudowy uszkodzonego dysku, co umożliwia zachowanie dużej wydajność w przypadku awarii. Elastyczny pula dysków optymalizuje wykorzystanie dowolnej konfiguracji dla maksymalnej wydajności, ochrony i efektywności.

Jak to działa?

Przykład DDP na 24 dyskach – stan zdrowego systemu

Przykład DDP na 24 dyskach – stan awarii jednego z dysków (D20). Widać, że dane znajdujące się na tym dysku zostały automatycznie rozłożone na pozostałe działające dyski:

Video

Na powyższym filmie możemy zobaczyć działanie systemu DDP w porównaniu do RAID-6 oraz to co się dzieje przy awarii i odbudowie dysków.

Share this post