ONTAP 9

ONTAP 9

NetApp przedstawił nowy system operacyjny – ONTAP 9.
System został zoptymalizowany pod kątem dysków Flash oraz chmury hybrydowej.

Ułatwia on współdzielenie i synchronizację danych pomiędzy serwisami w chmurze oraz urządzeniami fizycznymi.

Gotowy do uruchomienia w 10 minut.

 

Co nowego?

1. Zmiany w nazewnictwie

Flagowy system operacyjny o nazwie “Clustered DataONTAP” od teraz nazywa się po porostu “ONTAP”, lub “ONTAP 9”. Ponadto nie mówimy już nawet o systemie operacyjnym ONTAP, ale raczej o oprogramowaniu: “NetApp ONTAP Software”. Dlatego, że ONTAP to już nie tylko system operacyjny na macierzach FAS  ale wkrótce również możliwość instalacji “ONTAP Select” na serwerach lub maszynach wirtualnych w chmurze.

2. RAID-TEC

Nowy format RAID z dodatkową ochroną w postaci trzeciego dysku parzystości. RAID-TEC (RAID Triple Erasure Protection) został utworzony z myślą o systemach gdzie używane są dyski SATA i pojemności przekraczającej 6 TB. Więcej o RAID-TEC w osobnym artykule.

3. Zagęszczenie danych – “kompakcja”

Od dawna na macierzach mieliśmy dostępną kompresję i deduplikację. Wraz z Data ONTAP 8.3.1 narzędzia te uległy przebudowie i optymalizacji (np. deduplikacja stała się procesem inline). Teraz dołącza nowa technologia nazwana “kompakcją” (z ang. compaction – zagęszczenie). Kompakcja będzie działać w trybie inline razem z deduplikacją i kompresją. Pozwoli ona na zagęszczenie kilku bloków danych w jeden 4kB blok.
NetApp zapewnia, że kompakcja ma bardzo niskie zapotrzebowanie na moc procesora i nie wpłynie widocznie na wydajność.

4. Zaawansowane partycjonowanie

Technologia ta zadebiutowała w ONTAP 8.3, a obecnie wchodzi ona na nowy poziom. Pozwala znaczenie oszczędzić przestrzeń netto w stosunku do pojemności surowej (RAW). NetApp twierdzi, że nowa technologia, która przyda się szczególnie w systemach z coraz większymi dyskami SSD pozwoli na odzyskanie 17% więcej przestrzeni dyskowej dla typowej 24-dyskowej konfiguracji, w stosunku do systemów linii 8.3.x.

5. Onboard Key Manager do szyfrowania dysków

Teraz klucze do szyfrowanych zasobów mogą być automatycznie generowane i przechowywane bezpośrednio w klastrze ONTAP.

6. Zwiększenie wydajności systemów All Flash

ontap9-aff-optymalizacja

Każda nowa edycja systemu ONTAP poprawia wydajność dysków flash. Tym razem jest nie inaczej, nowa odsłona ONTAP 9 pozwoli na zwiększenie wydajności aż o 60 % vs 8.3.1.

7. Ulepszony System Manager

Nowy System Manager został wyposażony w dodatkowe zakładki, nowy system menu oraz wykresy w czasie rzeczywistym pokazujące wydajność różnych obiektów na dowolnych klastrach.

8. OnCommand Performance Manager 3.0

Oprogramowanie, które ma za zadanie zbierać informacje o wydajności naszego środowiska. Pozwoli w łatwy sposób oszacować o jakie dodatkowe obciążenie dany klaster macierzy można będzie dociążyć, aby nie odczuć spadku wydajności.

9. ONTAP Select

ontap_select

ONTAP Select to specjalna wersja ONTAP, która może działać na maszynie wirtualnej praktycznie na dowolnym sprzęcie. A więc pozwoli np. na replikację pomiędzy macierzą NetApp serii FAS a systemem zainstalowanym na serwerze.

10. ONTAP Cloud

ontap_cloud

ONTAP Cloud to wersja systemu ONTAP, która może być uruchomiona w środowisku cloud – Amazon.

Zapraszamy do obejrzenia krótkiej prezentacji:

Share this post