Jak podłączyć macierz do serwerów

Jak podłączyć macierz do serwerów

Wiele osób zastanawia się w jaki sposób najlepiej podłączyć macierz do posiadanych serwerów. Przyjrzyjmy się dostępnym rozwiązaniom.

W zależności od typu posiadanej macierzy mamy najczęściej do wyboru protokoły SAN czyli iSCSI oraz Fibre Channel, lub protokoły NAS: CIFS i NFS.

 

Protokoły SAN

Są to protokoły, które umożliwiają nam dostęp blokowy. W praktyce oznacza to, że serwer widzi bloki danych, czyli tak jak w przypadku dysku włożonego fizycznie do serwera. Bloki następnie z poziomu systemu operacyjnego zostają sformatowane np. do partycji FAT lub NTFS.

iSCSI

Mówiąc o iSCSI najczęściej mamy na myśli 1 gigabitowy Ethernet lub szybszy 10 gigabitowy.

1 Gbit Ethernet
Najczęściej podłączamy macierz do serwera za pośrednictwem zwykłego kabla Ethernet zakończonego wtyczką RJ45. Zaleca się stosowanie kabli kategorii 6 lub 6e. Podłączenie może być realizowane bezpośrednio lub za pomocą switcha.
Dla 1-gigabitowego Ethernetu nie ma specjalnych wymagań dotyczących producenta ani konkretnego modelu switcha. Nie oznacza to, że możemy podłączyć dowolny tani, mały switch do zastosowań domowych. Powinien to być przynajmniej zarządzalny switch, który wspiera technologie VLAN, QoS, SpaningTree itp. Przykładem takiego switcha może być np. NetGear serii ProSafe:

Five patchords with RJ45 plugs; close-up on white backgroundnetgear-prosafe

10 Gbit iSCSI

Jeśli macierz dysponuje szybszym 10GbitEthernet potrzebujemy takich portów również w serwerach. Serwery w standardzie najczęściej mają tylko karty (lub wbudowane porty) 1-gigabitowe więc potrzebujemy dokupić kartę HBA (Host Bus Adapter). Karty takie produkują np. firmy Brocade, Emulex, Qlogic. Karty występują jako jedno- lub dwu-portowe. Najlepiej aby były to fizycznie dwie karty – co pozwoli nam na redundancję i dostęp w przypadku awarii karty/kabla. Jeśli nie mamy możliwości zakupu dwóch kart wybierzmy jedną, ale z dwoma portami, aby użyć dwóch kabli do podłączenia. Poniżej przykłady takich kart:

bracade-10gbit

Warto zauważyć, że 10 Gigabitowy iSCSI występuje w dwóch wariantach – różniących się medium transportowym:
1. Pierwsza to RJ45 – gdzie możemy użyć standardowego kabla Ethernet.
2. Druga to 10 GbitEthernet po kablu światłowodowym.

Rodzaje połączeń dostępne w poszczególnych seriach macierzy:

E-series – mamy do dyspozycji zarówno RJ-45 jak i światłowody – zależnie od zamówionych kart w kontrolerze.
Wszystkie macierze FAS (np. FAS 2552 oraz FAS2554) z wyjątkiem FAS2520 – wyłącznie po światłowodzie
FAS 2520 – połączenie 10-gigabit tylko po RJ-45

Dedykowane interfejsy

Przy korzystaniu z iSCSI należy pamiętać, że połączenie między macierzą a serwerem powinno być dedykowane. Oznacza to w skrócie, że używanie karty sieciowej wymaga przeznaczenia tej karty wyłącznie do obsługi technologii iSCSI i niewykorzystywania jej do komunikacji z siecią prywatną lub produkcyjną.

Przykład: jeśli serwer posiada wbudowane porty gigabitowe możemy do nich podłączyć sieć firmową / internet, natomiast do portów na karcie iSCSI HBA podłączamy wyłącznie macierz (bezpośrednio lub przez switch).

Fibre Channel (FC)

Do podłączenia serwerów po protokole FC również potrzebujemy portów FC w serwerach. Dostępne są popularnie karty jedno i dwu-portowe umożliwiające podłączenie z prędkościami 4, 8 lub 16 Gbit. Medium transportowym jest w tym wypadku kabel światłowodowy LC-LC

brocade-BR825lc-lc

W większości przypadków zalecane jest aby podłączenie odbywało się nie bezpośrednio a z pomocą switcha. Aby mieć pewność niezawodnego działania i pełne wsparcie techniczne powinien on znajdować się na liście kompatybilności.
Przykładowy switch FC – Brocade serii 300:
brocade-300

SAS (Serial Attached SCSI)

W macierzach NetApp porty SAS wykorzystywane są głównie do podłączenia zewnętrznych półek dyskowych, które służą do rozszerzania pojemności macierzy.

Wyjątkiem tutaj są macierz E-series (np. model E2700 lub E5600), które umożliwiają również podłączenie serwerów za pomocą portów SAS. Tego typu połączenie wykorzystywane jest najczęściej w mniejszych instalacjach gdzie można podłączyć jeden lub dwa serwery do macierzy, bezpośrednio – to jest bez potrzeby zakupu dodatkowego switcha.

 

Protokoły NAS

Są to protokoły, które umożliwiają nam dostęp plikowy. To znaczy system pików jest już na macierzy a udostępniana hostom (serwery, komputery PC, laptopy) jest przestrzeń gdzie możemy zapisywać pliki i foldery.

NFS

Protokół NFS to nie tylko serwer plików dla systemów Unix. Dziś dużo częściej wykorzystywany jest ten protokół dla podłączenia zasobów dyskowych do aplikacji typu Vmware lub bazy danych Oracle.
Zyskał on popularność dzięki prostocie i łatwości użycia. Połączenie pomiędzy serwerem na macierzą możemy zrealizować przy użyciu interfejsów 1Gb/s (RJ45) lub 10Gb/s (RJ45 lub światłowód)

CIFS

SMB (Server Message Block), zwany również CIFS (Common Internet File System) jest protokołem służącym do realizacji współdzielenia plików w ramach LAN.
Sposób działania jest następujący:
  • klient wysyła żądanie dostępu do pliku (np. otwarcia) na serwerze
  • serwer otrzymuje pakiet i sprawdza czy żądanie jest poprawnie sformułowane,
  • serwer sprawdza uprawnienia klienta do plików, wykonuje żądanie i odsyła odpowiedź do klienta.
Połączenie w ramach tego protokołu jest realizowana w sieci Ethernet. Użytkownicy łączą się z zasobami na macierzy zwykle przy pomocy interfejsu RJ45 (1 Gb/s) wbudowanego w stację roboczą lub laptop.
Protokół CIFS na macierzy możemy realizować z użyciem interfejsów 1Gb/s (RJ45) lub 10Gb/s (RJ45 lub światłowód).
Najnowsze wersje DataONTAP wspierają już SMB w wersji 3.

 

Zobacz również:

Share this post