SAN vs NAS, kiedy i gdzie?

Back to Blog
sanvsnas

SAN vs NAS, kiedy i gdzie?

Wszystko o blokach

SAN (Storage Area Network) to protokół przechowywania danych na poziomie pojedynczych bloków. Wszystkie bloki są składowane w Jednostkach Logicznych – LUN. Jednostki LUN są prezentowane przez system do inicjatora (hosta). Dla urządzenia końcowego, takiego jak serwer, jednostki LUN wyglądają podobnie jak tradycyjny storage DAS (Direct-Attached Storage) lub zwykły dysk lokalny w urządzeniu.

Stosowanie pamięci blokowej wiąże się z koniecznością sformatowania dysku do systemu plików specyficznego dla systemu operacyjnego. Kolejną kwestią jest to, że w zależności od systemu plików użytkownik może być ograniczony do jednego hosta, który odczytuje i zapisuje dane. Klastrowany system plików, taki jak VMFS (vSphere datastores), obsługuje jednak blokowanie zapisu z wielu hostów, aby zapobiec uszkodzeniu danych.

Udostępniając dane przy użyciu protokołu SAN, może wystąpić potrzeba wykorzystania specjalistycznego sprzętu sieciowego w obszarze pamięci masowej. Na przykład serwując dane z użyciem protokołu Fibre Channel, potrzebujemy przełączników Fibre Channel oraz odpowiednich kart HBA. Używając iSCSI, możemy wykorzystać te same przełączniki i karty sieciowe, których używamy dla zwykłego ruchu sieciowego. Przeważnie jednak są instalowane specjalne, konwergentne karty sieciowe (CNA), które odciążają procesor hosta, oferując lepszą wydajność niż karty domyślne.

Potrzeba stosowania dedykowanego sprzętu jest pewnego rodzaju zaletą korzystania z protokołów SAN. Ruch sieciowy jest wtedy zazwyczaj oddzielony od ruchu pamięci masowej. SAN oferuje szybki i elastyczny dostęp do danych, przez co jest często stosowany dla baz danych i innych aplikacji potrzebujących wysokiej wydajności. Dodatkowo pojawienie się protokołu NVMe i rozwój technologii NVMe over Fabric powoduje ogromny wzrost wydajności storage SAN.

Pliki, pliki i jeszcze raz pliki

Network Attached Storage (NAS) jest rozwiązaniem bardziej uniwersalnym niż pamięć masowa SAN. Dzięki tej uniwersalności, pamięć NAS zyskuje ogromną zaletę, jaką jest prostota.
Dane przechowywane są jako pliki i foldery a nie jako bloki. Pliki i foldery są przechowywane w woluminach.
Jest to typowa architektura klient-serwer. Klienci uzyskują dostęp do folderów i plików ze ścieżki udostępnianej przez serwer.
Ponieważ serwer NAS obsługuje systemy plików, dane są całkowicie niezależne od urządzeń, z którymi są połączone.
Wielu klientów lub urządzeń może jednocześnie łączyć się z tymi samymi plikami.

Czytaj również:  ONTAP 9

NFS, SMB i CIFS wszystkie te protokoły należą do rodziny protokołów plikowych. Sposób ten jest wykorzystywany do przechowywania danych bez klarownej struktury, takich jak udziały plikowe i katalogi.
Zaletą korzystania z protokołów NAS jest:

  • łatwiejsze zarządzanie – kolokwialnie rzecz ujmując macierz wie co się na niej znajduje,
  • możliwość wykorzystania istniejącej infrastruktury sieciowej,
  • kolejną dużą korzyścią działania na poziomie pliku, jest łatwość zmiany wielkości wolumenu, macierz nie musi dodatkowo komunikować się z hostami (jak przy rozwiązaniach typu SAN i obiekatch LUN) w celu np zmniejszenia wolumenu. Używając pamięci SAN istnieje łatwa możliwość rozbudowania (powiększania) jednostki LUN. Chcąc zmniejszyć LUN, należy utworzyć drugi, nowy, mniejszy LUN i przenieść całą zawartość do niego lub za pomocą specjalnych pluginów instalowanych po stronie HOSTa dokonywać zmniejszenia LUN – co powoduje większe skomplikowanie rozwiązania
  • na koniec bardzo duży pakiet rozwiązań typu Anty-Ransomware, które są dedykowane dla serwerów plików (rozwiązań NAS). NetApp sam o sobie mówi „Najbezpieczniejsza macierz na rynku” w rozumieniu Security z uwagi na bardzo szeroki wachlarz rozwiązań dedykowanych do zabezpieczania naszych danych plikowych przed atakami typu Ransomware.

Obiekt, czyli S3 - czy jest potrzebny?

Rozwiązanie macierzowe obiektowe wykorzystujące protokół S3 (Simple Storage Service) to nowoczesna metoda przechowywania danych, która różni się od tradycyjnych macierzy blokowych i plikowych. W macierzach obiektowych dane są przechowywane jako obiekty, które mają unikalne identyfikatory i mogą zawierać dodatkowe metadane.

Sam protokół S3, opracowany przez Amazon, jest szeroko stosowany w tego typu rozwiązaniach typu Cloud. Z czasem został przeniesiony na uządzenia fizyczne. Umożliwia on dostęp do danych za pomocą interfejsu API, co pozwala na łatwe skalowanie i integrację z aplikacjami.

Prasa brażnowa rozwiązanie S3 traktuje jako wszechstronne i mogące być używane w różnych scenariuszach. Oto kilka sytuacji, w których warto rozważyć jego zastosowanie:

  • Backup i archiwizacja: S3 jest idealne do tworzenia kopii zapasowych i długoterminowego przechowywania danych,
  • Analiza Big Data: Możesz przechowywać duże ilości danych, które są następnie analizowane za pomocą narzędzi Big Data,
  • Przechowywanie i dystrybucja treści: S3 jest często używane do hostowania plików multimedialnych, takich jak zdjęcia, filmy czy pliki audio,
  • Disaster Recovery: Dzięki wysokiej dostępności i trwałości danych, S3 jest doskonałym rozwiązaniem do odzyskiwania danych po awarii1,
  • Hosting statycznych stron internetowych: Możesz używać S3 do hostowania statycznych stron internetowych, co jest prostym i efektywnym kosztowo rozwiązaniem.
Czytaj również:  Nowa linia macierzy - FAS8000

Co wybrać?

Jak w przypadku wielu zagadnień w IT, decyzję o wyborze odpowiedniego protokołu do przechowywania danych należy podjąć po dokładnym przeanalizowaniu potrzeb – obie technologie mają swoje wady i zalety.

Na szczęście wybór nie ogranicza się wyłącznie do urządzenia będącego tylko pamięcią SAN, lub tylko pamięcią NAS.
NetApp, od ponad dekady, jest pionierem architektury zunifikowanej pamięci masowej.
Wybierz, co najlepiej pasuje do Twoich danych, NAS, SAN, S3 – każdy osobno lub w pakiecie wszystko w jednym urządzeniu – o to właśnie chodzi w NetApp.

Jaka seria macierzy NetApp?

    Zostaw nam swój kontakt - zadzwonimy i dobierzemy urządzenie do Twoich potrzeb.






    Jak oceniasz ten artykuł?

    Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

    Średnia ocena: 5 / 5. Liczba głosów: 85

    Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

    Share this post

    Back to Blog